Lato zostało przywitane

Tegoroczna VII. już Sobótka na Kaszubach, która odbyła się 19.06.2010 pod hasłem – „Powitanie Lata”, organizowana przez zarząd Oddziału PTTK Marynarki Wojennej, tak jak poprzednie, obfitowała w szereg atrakcji. Zabawy było co niemiara, tylko uczestników tym razem było trochę mniej – 46 członków naszego Oddziału i 13 niezrzeszonych, razem 59 osób.
Członkowie kół i klubów wyraźnie nie mogli doczekać się już lata i ciepła, więc porozjeżdżali się na wakacje w cieplejsze strony. Za to w imprezie dzielnie towarzyszyły nam dzieci i młodzież z miejscowości Młynki k/Gniewowa, gdzie na pobliskiej polanie był punkt zlotowy i mieliśmy ognisko, konkursy, zabawy, no i oczywiście poczęstunek z wojskową grochówką na czele. W czasie biesiady, zabaw i przy rozdaniu nagród, a wieczorem do tańca przygrywała nam kapela „Muzyczne Pogotowie”. W tym roku najliczniej reprezentowane było Koło nr 35 – 13 osób oraz „Zawrat” – 10, „Marwojek” – 7, poza tym „Na Fali” – 4, Wierchy – 3, a także „Delfin”, Koło nr 3, NCC, „Flota” i „Belfer” po 2 osoby.

Turystyczna Sobótka rozpoczęła się już w samo południe przed Dworcem SKM Rumia Główna, skąd na 16 km trasę szlakiem przez Trójmiejski Park Krajobrazowy do m. Młynki, wyruszyła I grupa w liczbie 8 osób, prowadzona przez Beatę Ładniak. Była to najdłuższa i najtrudniejsza trasa. Jedna z uczestniczek nie sprostała trudom i musiała się wycofać. Godzinę później z tego samego miejsca wyruszyła na trasę nr 2 (12 km), najliczniejsza w tym dniu II grupa w liczbie 21 osób plus 3 rowerzystów. Grupa ta, którą prowadziło dwóch przewodników – prowadzący Marek Romanowski i zamykający Krzysztof Szumański, dotarła do punktu zlotowego bez przeszkód i najwcześniej, bo jeszcze przed godz. 16. Trzecią i najkrótszą 7 km trasą z Wejherowa, siedmioosobową grupę przyprowadziła Ania Drabik. Jak to mówią i to się sprawdza – ci co mają najbliżej docierają na końcu, chociaż wyruszyli też ostatni, bo o godz. 14. Pozostali turyści dotarli na miejsce własnymi środkami.

Gdy turyści już zajęli dogodne miejsca na polanie, wymienili uściski powitalne, przeprowadzili pierwsze rozmowy, prezes Oddziału PTTK MW kmdr ppor. Wiesław Ładniak poprosił wszystkich do ustawienia się wokół ogniska i tam ok. godz. 16.30 najpierw wszystkich powitał, a następnie oficjalnie ogłosił rozpoczęcie VII. Sobótki na Kaszubach – „Powitanie Lata”. Po czym zaprosił turystów do degustowania przygotowanej już, gorącej wojskowej grochówki, tak, aby po posiłku dobrze wypaść w licznych konkursach. Grochówka była przepyszna, a szczególnie podany do niej oryginalny na zakwasie, świeżutki, wiejski chlebek. Inne wiktuały też były niezgorsze, jak grillowane pstrągi i kiełbaski, różne ciasta oraz napoje.

Po sutym posiłku, niemal wszyscy uczestnicy Sobótki żwawo przystąpili do uczestnictwa w konkursach. Najpierw rzut kołem ratunkowym na odległość. Warunki do przeprowadzenia tej konkurencji, jak na leśną polanę, były świetne. Był stawik, były kapoki, linka i oczywiście koło ratunkowe. W tych zawodach bezkonkurencyjnym okazał się wiceprezes Oddziału PTTK MW i jednocześnie prezes MKP „Flota”, prowadzący naszych młodych płetwonurków do zdobywania złotych medali w Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach, czyli jak to mówią „człowiek wody pełną gębą”, Krzysztof Saracen.

A oto lista tryumfatorów i zdobywców nagród w poszczególnych konkurencjach:

* Rzut kołem ratunkowym, panowie:
1. Krzysztof Saracen MKP „Flota” 16 m
2. Sławomir Maliszewski Koło nr 35 14,5 m
3. Piotr Sekieta dostawca grochówki 13,5 m
* Rzut kołem ratunkowym, panie:
1. Małgorzata Gwizdek Koło nr 3 7,5 m
2. Irena Łęgowska Koło nr 35 5 m
3. Anna Drabik Koło nr 35 4,5 m
* Zwycięscy w indywidualnym przeciąganiu liny w poszczególnych kategoriach:
– Sławomir Maliszewski Koło nr 35
– Katarzyna Maliszewska Koło nr 35
– Ewa Kreft MKP „Flota”
– Olek Jabłoński KT „Zawrat”
* Zwycięscy w biegu w worku w poszczególnych kategoriach:
– Ewa Kreft MKP „Flota”
– Paweł Nadolski Młynki
– Joanna Młynki
– Irena Łęgowska Koło nr 35
– Mariusz Kasprzycki KT „Zawrat”
* Strzelanie:
1. Wiesława Oleksik KT „Zawrat”
2. Mariusz Kasprzycki KT „Zawrat”
3. Mirosława Rozenbangier KTP „Belfer”, Krzysztof Saracen MKP Flota” i Marek Ozimiński KTG „Wierchy”
* Rzut Kurpem do Celu:
1. Krzysztof Saracen MKP „Flota” 1,8 m
2. Jacek Klawikowski Młynki 2,9 m
3. Jerzy Erdman KT „Zawrat” 3,1 m
* We wszechstronnym konkursie wiedzy turystycznej, przysłów i Kaszub najlepszym okazał się Klub Turystyki Górskiej „Wierchy”.

Należało by jeszcze dodać, że zawody prowadził prezes Oddziału Wiesław Ładniak, a sędzią głównym był rzecznik medialny zarządu Oddziału Jerzy Radziul. Natomiast w przerwie zawodów, przed zbliżającym się wieczorem, ognisko wspólnie rozpalili prezes Wiesław Ładniał i dziekan Oddziału Andrzej Tokarski. No a wieczorem, jak przystało na Sobótkę, biesiada i tańce do późnych godzin. Tak więc Witaj Lato i bądź nam przychylne w przemierzaniu turystycznych szlaków!

Podpis pod wszystkimi zdjęciami: VII. Sobótka na Kaszubach – „Powitanie Lata 2010” na polanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w m. MŁYNKI k/Gniewowa.